Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Ogólna dyskusja o książkach / nowościach wydawniczych itp.

Moderator:Global Moderator

reader
Odwiedzający
Odwiedzający
Posty:85
Rejestracja:23 sty 2013, 21:38
Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: reader » 01 lut 2013, 18:23

Obecnie jest wiele możliwości i sposobów czytania lub słuchania książek. Ja lubię czytać książki (czy to w formie papierowej czy e-book), ale nie lubię audiobooków. Jakoś nie potrafię się skupić przy słuchaniu takich książek. Książka czytana - jak dla mnie - działa pobudzająco na wyobraźnię. A co wy sądzicie o takich różnych sposobach czytania lub słuchania? Czy Audiobook jest waszym zdaniem trafionym pomysłem?

Adik
Nowy
Nowy
Posty:14
Rejestracja:27 sty 2013, 19:44
Lokalizacja:Gdańsk

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: Adik » 01 lut 2013, 19:26

[quote="reader"]
Obecnie jest wiele możliwości i sposobów czytania lub słuchania książek. Ja lubię czytać książki (czy to w formie papierowej czy e-book), ale nie lubię audiobooków. Jakoś nie potrafię się skupić przy słuchaniu takich książek. Książka czytana - jak dla mnie - działa pobudzająco na wyobraźnię. A co wy sądzicie o takich różnych sposobach czytania lub słuchania? Czy Audiobook jest waszym zdaniem trafionym pomysłem?
[/quote]

Mam takie samo zdanie jak ty.  Audiobook to kompletnie nie trafiony pomysł, gdybym miał słuchać jakiejś książki to moja wyobraźnia byłaby inna niż w przypadku, gdybym czytał sam książkę. Audiobooki są dobre dla dzieci a nie dla osób, którzy lubię trochę poczytać i poczuć klimat czytanej książki.

Kaśka
Nowy
Nowy
Posty:26
Rejestracja:28 sty 2013, 19:50

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: Kaśka » 02 lut 2013, 15:04

Popieram przedmówców. Audiobook to nie to samo co zwykły e-book. Chyba większość osób przyzna nam rację. Poczekajmy na opinie osób, które miała styczność z audiobookami i je polubiły. Jestem ciekawa ich zdania.:)

dss199
Nowy
Nowy
Posty:35
Rejestracja:11 lut 2013, 10:57

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: dss199 » 11 lut 2013, 14:18

Zgadzam się z przedmówcami, audiobook w ogóle do mnie nie trafia. Papierowa klasyczna forma oraz oczywiście e-book to najlepsze formy :) E-book jak dla mnie bardzo dobrym pomysłem, zawsze pod ręką w smartfonie :)

Awatar użytkownika
ima
Nowy
Nowy
Posty:21
Rejestracja:05 lut 2013, 22:05

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: ima » 11 lut 2013, 16:42

A ja to nie mam nic przeciwko audiobook'om. Jeżeli jest profesjonalnie nagrany z podziałem na role - to bardzo fajnie się tego słucha - szczególnie gdy jedziesz samochodem - książkę raczej trudno wtedy czytać :P
Wiem, że gdzieś ludziska wrzucali ebook do syntezatora ivona i tak nagrywali pseudo "audiobooki" - ale takie to niech sami sobie słuchają ;)

Anna
Nowy
Nowy
Posty:14
Rejestracja:04 lut 2013, 11:28

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: Anna » 12 lut 2013, 12:23

Moje zdanie jest takie, że do papierowej wersji jesteśmy po prostu przyzwyczajeni. W sumie dobra biblioteczka jest w pewien sposób naszą wizytówka. Sęk w tym, że coraz mniej z nas ma warunki na odpowiednie przechowywanie dużych zbiorów książek. Ilu z Was ma miejsce by przeznaczyć jedną ścianę w pokoju na porządna bibliotekę? Pomijam fakt, że papierowe książki pomimo swojego uroku nie oszukujmy się, są z papieru, a czym jest dla ekologi wydrukowanie kilku tysięcy egzemplarzy wiadomo. Dlatego uważam, że ebooki są przyszłością. Mniej miejsca (nawet zakładając, książka = karta pamięci), bardziej ekologicznie. Co do audiobooków, jest to dla mnie forma książki dla leniwych - nie chce się czytać, to się słucha. Jednak, patrząc jak ubożeje rynek książkowy - o ile mniej czytamy, to nie wiem, czy to też w pewien sposób nie jest dobre, na zasadzie jak nie przeczyta to chociaż wysłucha....

Patrycja
Nowy
Nowy
Posty:17
Rejestracja:04 lut 2013, 11:41

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: Patrycja » 12 lut 2013, 17:40

Sentymentalnie - książka papierowa, praktycznie - ebook. Audiobook dla mnie może nie istnieć

Andrzej
Nowy
Nowy
Posty:16
Rejestracja:04 lut 2013, 11:34

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: Andrzej » 12 lut 2013, 20:42

Z praktycznego punktu widzenia audiobooki tez maja zalety. Weźcie grono osób słabiej widzących - dla nich książka papierowa czy ebook to fikcja, a czytana jest znacznym ułatwieniem, więc nie mierzcie wszystkich swoją miarą

hertia
Nowy
Nowy
Posty:39
Rejestracja:16 lut 2013, 14:00

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: hertia » 16 lut 2013, 16:28

Jeśli coś czytam to zdecydowanie wole czuć dotyk papieru pod palcami:) może to mój fetysz ale naprawdę lubię mieć w rękach i czytać ciężką książkę z papieru. Niestety czasy się zmieniają żyjemy coraz szybciej i coraz rzadziej możemy  pozwolić sobie na chwile z lekturą a tomy ulubionej powieści zajmują trochę miejsca no i strasznie pochłaniają kurz. Właśnie dlatego powstały e-booki i audiobooki  są lepsze od tradycyjnych książek
z tym że mogą być mobilne, ekologiczne no i nie niszczą się. Lubie czytać e-booki ze swojego czytnika to wygodne no i mogę go zabrać prawie wszędzie natomiast audiobooki to zależy od wykonania czy to syntezator czy aktor słucham go ale niezbyt to do mnie przemawia wole jednak czytać sam sobie. 

Awatar użytkownika
Marcin01
Nowy
Nowy
Posty:32
Rejestracja:17 lut 2013, 08:07

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: Marcin01 » 24 lut 2013, 19:13

Lubie słuchać audibooków jeśli tekst czytają aktorzy a nie jakiś syntezator Jacek. Książki papierowe jednak wole ich cyfrowe odpowiedniki oszczędzają mi miejsce i są dobre dla środowiska.

szymi
Nowy
Nowy
Posty:9
Rejestracja:03 kwie 2013, 15:06

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: szymi » 03 kwie 2013, 18:43

Swego czasu bardzo lubiłem słuchać audiobooków. W dużej mierze to czy nam się spodoba ta forma zależy od lektora. Dobra dykcja i przyjemny głos naprawdę potrafią wprowadzić klimat. Wyobraźnia szaleje równie mocno jak przy zwykłym czytaniu. Oczywiście częściej mi się zdarza czytać książki a to z bardzo prostego powodu. Czytając skupiam się w 100% na książce a słuchając mimowolnie zajmuję się pierdołami. Nie odrzucam żadnej formy.

Okazzi
Nowy
Nowy
Posty:13
Rejestracja:02 paź 2013, 20:25

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: Okazzi » 08 paź 2013, 20:06

Trochę odkopię ten temat, bo według mnie warty jest dalszej dyskusji. Szymi powiedział tutaj o tym głosie lektora, który o ile jest przyjemny to audiobook też świetnie się słucha. Ja tutaj muszę dodać, że czasem ten głos to przekleństwo, bo usypia, wprowadza taką rutynę ;). Jednak sądze, że jest to świetna sprawa, w różnych sytuacjach możemy przecież tych książek słuchać, ale książka pisana ma swój urok jednak i zawsze będzie mieć.

Awatar użytkownika
007
Nowy
Nowy
Posty:47
Rejestracja:25 sty 2013, 13:33

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: 007 » 09 paź 2013, 14:33

To tak jak w nawigacjach - też wkurza ten głos - a jednak ;) Jedziemy wg. wskazówek lektora :D

Okazzi
Nowy
Nowy
Posty:13
Rejestracja:02 paź 2013, 20:25

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: Okazzi » 12 paź 2013, 19:12

Dużo prawdy, ale w gps nie musimy słuchać tego głosu na okrągło :D

Cashu
Nowy
Nowy
Posty:10
Rejestracja:14 paź 2013, 21:27

Odp: Książka tradycyjna, E-book czy Audiobook?

Post autor: Cashu » 14 paź 2013, 21:42

Mnie osobiście audiobooki usypiają i to bardzo. Ta harmoniczność w głosie lektora, która jest bardzo częsta, działa na mnie jak kołysanka i często padam prędzej czy później. W tym wypadku jednak wolę tradycyjną książkę. No, że chyba nie ma takiej opcji, to jednak wybieram wersję do słuchania :)

ODPOWIEDZ