kilka pytań przed decyzją o kupnie czytnika

Tutaj możecie podyskutować o wyborze swojego e-czytnika. Jaką firmę wybrać, jaka technologia będzie dla Ciebie najlepsza E-ink czy TFT. W dziale tym dyskutujemy tylko ogólnie e-ink czy TFT. W działach o E-Papierze lub TFT są wątki już do konkretnych technologi.

Moderator:Global Moderator

rusi
Nowy
Nowy
Posty:2
Rejestracja:10 lip 2013, 19:23
kilka pytań przed decyzją o kupnie czytnika

Post autor: rusi » 10 lip 2013, 19:49

Serdecznie witam forumowiczów,
ostatnimi czasy coraz bardziej dojrzewam do decyzji o zakupie cacka nazywanego czytnikiem e-booków.
Niestety dotychczas miałem z nim do czynienia jedynie przelotnie, w związku z czym mam kilka wątpliwości, które mam nadzieje pomożecie mi rozwiać.
Na wstępie, chciałbym zaznaczyć, iż nie jestem fanem beletrystyki, natomiast często korzystam z różnych przewodników/podręczników... które nie zawsze są idealnymi e-bookami, tzn np skany, bądź ilustracje, schematy, grafiki. Czy aby czytnik jest dobrym urządzeniem do takich zastosowań?
1) skanowane pdf-y
Jestem studentem, często mam do czynienia ze skanami nienajlepszej jakości, niestety bywa, że w sporych ilościach. Czy ma ktoś  doświadczenia z takimi tekstami? Czy da się zastosować e-booka do takich zadań? Zdaję sobie sprawę że nie ma szans zmienić wtedy rozmiaru czcionki itp ale czy da rade z tego czytać?
2) grafiki/kolory
Jak wygląda wyświetlanie zdjęć lub grafik na takim cacku (chodzi mi zarówno o czarno-białe jak i kolorowe)
3)rozmiar/położenie
Mam wrażenie że 6" to nie jest przytłaczająca wielkość, zakładając rozdzielczość 800x600 to wyświetlacz powinien mieć jakieś 12cmx9cm... Czy to nie za mało? Czy da się bezproblemowo obrócić wyświetlanie? W sensie mieć e-booka w poziomie i w takiej pozycji czytać (żeby linijki mogły być dłuższe)? 9,7" to już pokaźnych rozmiarów maszyna, jednakże cena w tym wypadku byłaby 2-3 razy wyższa co troszkę zniechęca.
pozdrawiam
rusi

gal_anonim
Nowy
Nowy
Posty:33
Rejestracja:29 sty 2013, 00:06

Odp: kilka pytań przed decyzją o kupnie czytnika

Post autor: gal_anonim » 11 lip 2013, 10:19

Witaj,

Moje doświadczenia z pdf'ami na czytnikach ebook, raczej nie skłaniają mnie do polecania tego typu urządzeń do używania ich aby czytać publikacje, skany czy inne rzeczy zapisane w tym formacie. Czytniki ebook (z ekranami e-ink), nie bardzo sobie radzą z PDF. Nie mówię, że sobie całkowicie nie radzą, po prostu, czytanie takich rzeczy na nich, to istna katorga. Format PDF, jest formatem bardzo wymagającym, kupując czytnik ebook, wiedz, że nie są to urządzenia szybkie (przeważnie jakiś prosty procesor ARM obsługuje to urządzenie), więc otwieranie, skalowanie czy cokolwiek innego, będzie trochę trwało. Piszesz, że chcesz wykresy czy też kolorowe zdjęcia oglądać - da się, tyle, że będziesz miał w skali szarości. To tyle z mojej strony. Ja czytnika używam do czytania epub czy też mobi - formaty do których zostały stworzone czytniki. I do takich celów jak najbardziej polecam. Niestety, do PDF lepiej zainwestuj w dowolny tablet.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
007
Nowy
Nowy
Posty:47
Rejestracja:25 sty 2013, 13:33

Odp: kilka pytań przed decyzją o kupnie czytnika

Post autor: 007 » 14 lip 2013, 16:25

Jak dla mnie, czytniki ebook nie nadają się do zastosowań o których piszesz. Szkoda pieniędzy - kup najtańszy tablet. Poza tym, na tablet ściągniesz różnorodne aplikacje do obsługi pdf'ów.

rusi
Nowy
Nowy
Posty:2
Rejestracja:10 lip 2013, 19:23

Odp: kilka pytań przed decyzją o kupnie czytnika

Post autor: rusi » 15 lip 2013, 16:11

Wiem, że jeśli chodzi o obsługę, to tablet będzie nieporównywalnie lepszy. Minusem jest świecący ekran, ale póki co chyba nie ma kompromisu.

admin
Administrator
Administrator
Posty:133
Rejestracja:23 sty 2013, 11:24

Odp: kilka pytań przed decyzją o kupnie czytnika

Post autor: admin » 15 lip 2013, 19:20

Możesz jeszcze rozważyć zakup Nook Glow. Czytnik na systemie Android i wiele modów i hack'ów użytkownicy potworzyli do niego. Więc może to będzie dobre rozwiązanie dla ciebie.
Świat czytników ebook Nowości ze świata urządzeń, katalog czytników oraz porównywarka.

ODPOWIEDZ