Onyx Boox m92. Recenzja

Dział poświęcony czytnikom firmy Onyx. Tutaj możecie podyskutować i podzielić się waszymi uwagami na temat czytników Onyx Boox.

Moderator:Global Moderator

gal_anonim
Nowy
Nowy
Posty:33
Rejestracja:29 sty 2013, 00:06
Onyx Boox m92. Recenzja

Post autor: gal_anonim » 08 mar 2013, 14:32

Niedawno miałem okazję pobawić się tym czytnikiem. Napiszę więc moją recenzję.
Ogólne informacje: Jest to czytnik o przekątnej ekranu 9,7'' w technologii e-ink Pearl. Urządzenie posiada ekran dotykowy oraz syntezator mowy Ivona. Boox m92 posiada wbudowaną pamięć 4Gb. Pamięć można rozszerzyć poprzez karty SD. Onyx Boox m92 posiada również kartę sieciową Wifi. W tej chwili koszt zakupu tego urządzenia to ok 1300 PLN.

Pierwsze wrażenie: Czytnik wykonany dość starannie. Materiały dobrej jakości. Po lewej stronie ekranu znajduje się cztery przyciski domek (home - powrót do menu lub ustawienia), strzałka cofnij (wiadomo po co) oraz dwa przyciski do przewijania stron. Po prawej stronie ekranu znajduje się joystick funkcjonalny - możemy nim zmieniać strony, nawigować i zatwierdzać opcje (jeżeli zgubimy rysik do ekranu dotykowego). W dolnej części czytnika znajdują się: przycisk głośności, slot na karty SD, gniazdo słuchawkowe oraz przycisk włączania urządzenia. Głośnik znajduje się z tyłu czytnika - zamontowany pod logiem producenta (dość pechowe miejsce na umieszczenie głośnika, biorąc pod uwagę fakt, że czytnik raczej znajdzie się w etui).

Praca z urządzeniem: Boox m92 posiada menu przedstawione w postaci ikon. Bardzo czytelne, gdyż ekran czytnika ma dość dużą przekątną (9,7''). W urządzeniu mamy możliwość  ustawienia wielkości czcionki, kroju itp.  Ustawień naprawdę ma dużo (nie będę tu o tym pisał). Czytnik czyta większość formatów ebook'owych. Dla tych co kupili urządzenie ze względu na ekran dotykowy, mam złą nowinę. Działa jedynie przy korzystaniu z rysikiem - dlatego, jak pisałem na wstępie - mamy możliwość sterowania joystickiem, gdyby się zgubił. Oczywiście producent nie przewidział możliwość chowania rysika w urządzeniu -- więc o zgubienie wcale nie trudno.
Ekran wykonany w technologii e-ink Pearl, jednak jak dla mnie bardzo ciemny. Może przy dłuższym czytaniu można się przyzwyczaić.

Podsumowanie: Onyx Boox m92 jest czytnikiem dobrej klasy. Jednak ma kilka wad. Jakość wykonania przycisków sterujących - bardzo słaba. Przyciski wykonane z jakiejś gumy (czy innego materiału bardzo giętki). Ekran dotykowy - ale tylko przy pomocy rysika. Ciemny ekran. Głośnik zamontowany z tyłu czytnika - przy włożeniu w etui nic prawie nie słychać. Na plus można zaliczyć ilość formatów jakie czyta (w tym djvu), syntezator mowy Ivona (bardzo ładnie czyta) oraz jakość materiałów (za wyjątkiem przycisków).

Reasumując. Za tyle pieniędzy można by oczekiwać więcej.

Macie jakieś doświadczenia z tym czytnikiem? Piszcie.

admin
Administrator
Administrator
Posty:133
Rejestracja:23 sty 2013, 11:24

Odp: Onyx Boox m92. Recenzja

Post autor: admin » 12 mar 2013, 11:15

Jak dla mnie troch wolne odświeżanie. Ale to może być powodem wysokiej rozdzielczości matrycy. Poza tym, fajny czytnik, jednak - jak dla mnie za duży i bark podświetlania - trudno się przestawić jak posiadasz czytnik z podświetlaniem. Może Gal_Anonim, miał do czynienia wcześniej z czytnikami z podświetlaniem - dlatego może się wydawać, że ekran jest ciemny.
Świat czytników ebook Nowości ze świata urządzeń, katalog czytników oraz porównywarka.

Awatar użytkownika
kokonut
Bywalcy
Bywalcy
Posty:154
Rejestracja:23 sty 2013, 20:03

Odp: Onyx Boox m92. Recenzja

Post autor: kokonut » 13 mar 2013, 08:25

Tak właśnie mi się wydaje. Ludzie przyzwyczajeni do podświetlenia i to nie koniecznie w czytnikach, ale w tabletach czy czytnikach tft mogą narzekać na jasność ekranów e-ink. Niestety - to mam być imitacja papieru - a papier jak wiadomo nie ma podświetlenia. Ale da się przyzwyczaić. Mnie interesuje jaki czas odświeżania jest przy takiej rozdzielczości? Piszesz, że dużo - tzn? ile?
Dobry synonim nigdy nie jest zły - Słownik synonimów, a stare gry to gry :D

Awatar użytkownika
007
Nowy
Nowy
Posty:47
Rejestracja:25 sty 2013, 13:33

Odp: Onyx Boox m92. Recenzja

Post autor: 007 » 13 mar 2013, 13:13

Nie widziałem tego modelu. Ale jak popatrzeć na inne np i62HD - to naprawdę konkurencja rośnie dla Kindle i Sony. Pożyjemy, zobaczymy.

Awatar użytkownika
alexthelion
Nowy
Nowy
Posty:16
Rejestracja:01 mar 2013, 11:32

Odp: Onyx Boox m92. Recenzja

Post autor: alexthelion » 20 mar 2013, 14:44

Ale dobre jest to w tym czytniku, że dostajesz w zestawie fajne etui :D (co ja się dziwię, czytnik kosztuje ok 1400, to co mają skąpić ;)
Wynajem mieszkań bez pośredników. Wypromuj swoją stronę u nas - katalog stron zaprasza.

bigstar
Nowy
Nowy
Posty:3
Rejestracja:18 sie 2014, 09:38

Odp: Onyx Boox m92. Recenzja

Post autor: bigstar » 18 sie 2014, 09:42

Witam. A ja dodam trochę od siebie nt. tego czytnika. Czytnik nie jest zły, ale jedyne do czego się mogę doczepić to na okres gwarancyjny. Czytniki Onyx mają tylko 1 rok gwarancji (przynajmniej na ten model). I co? Po roku jakby to było wyliczone, padł ekran! Naprawa to koszt ok 800 pln, więc jedyne co pozostaje to sprzedać bo koszt to raczej wysoki. Szczególnie, że nowy można nabyć już za 1000 pln.... Ale ogólnie czytnik sprawdza się w czytaniu PDF ;)

ODPOWIEDZ